RPC

REAKTİF PUDRA BETON ( Reactive Powder Concrete )

Ultra hafif yüksek dayanımlı betonlar veya narinleştirilmiş yüksek dayanımlı betonlar olarakyta bilinirler. Basınç dayanımları 200-800 mpa aralığında olan çok yüksek dayanımlı beton. içeriğinde; çok düşük su/çimento oranı, çelik lifler, silis dumanı, süper akışkanlaştırıcı ve ince öğütülmüş kuvarz tozu vardır.

Trafik veya yaya yüküyle kontak noktalarında çeşitli amaçlar ile kullanılabilir.

Bazı örnekler:

Rögar kapakları ve ızgaralar genellikle sfero veya pik gibi döküm malzemeler ile yapılır. Bu malzemeler amacına uygun ve dayanıklıdır. Fakat her yerde olduğu gibi ülkemizdede bu kapak veya ızgaralar hurda değeri olduğundan dolayı çalınmakta ve malesef can kayıpları oluşmaktadır.

İkinci seçenek ise Polyester kapak ve ızgaralardır. Bu malzemeler hem daha hafif hem de çalınmaya karşı "tam geri dönüşümsüz" olarak imal edilir. Tam geri dönüşümsüz olmasının caydırıcılığı ancak tecrübe ile oluşacağı için az da olsa çalınma riskleri vardır. Bunun yanında asıl önemli nokta bu ürünlerin ekolojik sisteme üretim aşamasında ve nihai ürün olarak vereceği zararlardır. Doğal kaynakların "kıt" olduğu günümüzde bu ürünü kullanmak risktir.

İşte bu tip uygulamalarda Reaktif Pudra Beton ile yapılmış Kapak, ızgara veya benzeri bir ürün döküm ve polyester ürünlerin dezavantajlarını taşımaz ve tam sonuç verir.